Osteoporoza to choroba ściśle związana z prawidłowym żywieniem. Sposób odżywiania ma wpływ na czas ujawnienia się i tempo rozwoju choroby. Dieta w osteoporozie opiera się na ogólnych zasadach racjonalnego żywienia ze szczególnym uwzględnieniem odpowiedniej podaży wapnia, magnezu i witaminy D.
Obniżenie poziomu estrogenów u kobiet w okresie menopauzy, cukrzyca, nadczynność tarczycy to choroby którym często towarzyszą zmiany w składzie kośćca. Wiek i uwarunkowania genetyczne to czynniki sprzyjające rozwojowi choroby. Dodatkowo niskie spożycie wapnia wpływa negatywnie na kondycję kośćca, zatem dieta mająca na celu uzupełnienie niedoborów wapnia i witaminy D odgrywa ogromne znaczenie w profilaktyce jak i w momencie postawienia diagnozy. U mieszkańców Polski powszechne są niedobory wapnia i witaminy D. Dzienne zapotrzebowanie na wapń wynosi 800-1500 mg. Wit. D jest niezbędna do prawidłowego przyswojenia wapnia z pożywienia. Potrzebna dawka witaminy D to 800-2000 jm (jednostek międzynarodowych). Powstawanie witaminy D ma ścisły związek z naszą skórą oraz promieniami słonecznymi.
Wapń niezbędny jest do utrzymania równowagi elektrolitowej organizmu. Stanowi podstawowy składnik tkanki kostnej, odpowiada za rozwój zębów, przewodnictwo nerwowe, kurczliwość mięśni, krzepnięcie krwi. Ma udział w mechanizmach obronnych organizmu. Jego niedobór prowadzi do zaburzeń nerwowo-mięśniowych oraz demineralizacji kości. Zapotrzebowanie na wapń jest zmienne i zależy od płci i wieku. Zwiększone zapotrzebowanie na Ca ma miejsce w okresie intensywnego wzrostu u dzieci, ciąży, laktacji, menopauzie, podeszłym wieku.
Magnez zawarty w pożywieniu umożliwia przyswajanie wapnia. Około połowa magnezu znajdującego się w organizmie wchodzi w skład kości.
Mleko i przetwory mleczne są podstawowym źródłem wapnia. Niedostateczna jego podaż uruchamia mechanizmy, które doprowadzają do uwalniania wapnia z kości aby utrzymać prawidłowe stężenie Ca w surowicy krwi. Jedną z metod zapobiegania osteoporozie jest dostatecznie duże spożycie wapnia. Istotne znaczenie odgrywa podaż tłuszczu w diecie (np. unikać należy mleka, jogurtów 0%), gdyż całkowite usunięcie tłuszczu pozbawia produkty mleczne witaminy D, niezbędnej do prawidłowego wchłaniania wapnia.
Należy także unikać kofeiny, alkoholu (wzmaga wydalanie Ca w moczu), palenia papierosów, picia napojów typu cola, zup błyskawicznych - spożywanie produktów bogatych w fosforany wywołuje zmiany hormonalne prowadzące do zniszczenia masy kostnej).