Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Niedoczynność 

Tarczyca wytwarza hormony odpowiedzialne za regulację przemiany materii. Jej niedoczynność powoduje dolegliwości metaboliczne. Aby je usunąć należy zwiększyć podaż jodu i suplementów hormonu tarczycy. Jeśli w ostatnim czasie nastąpił szybki przyrost tkanki tłuszczowej, pojawiły się problemy skórne - blada i sucha skóra, problemy z koncentracją, jeśli towarzyszą temu uczucie zimna i ociężałości, należy skonsultować się z endokrynologiem i zbadać poziom hormonów tarczycy. Objawy te wskazują bowiem na niedoczynność tarczycy. Leczenie tego schorzenia polega na zwiększeniu podaży jodu i suplementacji hormonów tarczycy.

Jod bierze udział w produkcji hormonów tarczycy: tyroksyny i trójjodotyroniny, które w sposób wpływają na wzrost i rozwój ustroju, a także na jego metabolizm (przemianę materii). Organizm potrzebuje ok. 160 μg jodu dziennie (w ciąży to 180–200 μg). Powinien być on dostarczony z pożywieniem lub drogą wziewną. Najlepszym jego źródłem są ryby morskie i owoce morza. Jest to jedyne naturalne źródło jodu w żywności, ponieważ zawartość tego pierwiastka w warzywach, owocach oraz produktach zbożowych i mlecznych jest zmienna i w dużym stopniu zależy od miejsca uprawy lub hodowli. Niektóre produkty spożywcze zawierają substancje wolotwórcze, które mogą ograniczać przyswajanie jodu z pożywienia. Podstawą diety przy niedoczynności tarczycy jest zwiększenie dziennej podaży białka do poziomu 80-100 g, co stanowić powinno 15% wszystkich spożywanych kalorii. Taki poziom białka gwarantuje wysokie tempo przemian metabolicznych. Poza tym białko stymuluje produkcję hormonu wzrostu odpowiedzialnego za spalanie tkanki tłuszczowej. Należy też pamiętać o wypijaniu przynajmniej 1,5 litra wody mineralnej z uwagi na ochronę nerek. 

Nadczynność

Jeśli lekarz endokrynolog zdiagnozował nadczynność tarczycy, wykonano oznaczenie poziomu hormonów T3, T4 oraz TSH - warto zastosować specjalną dietę. Organizmowi należy dostarczać więcej energii i jeść 5-6 posiłków dziennie oraz podporządkować się następującym zasadom.

  • Jedz więcej białka 
  • Wszystkie posiłki powinny być bogate w witaminy, zwłaszcza A, C, B1 oraz wapń 
  • Wybieraj potrawy lekkostrawne, unikaj tłustych i smażonych 
  • Ogranicz ilość tłuszczu. Najzdrowsze są oleje roślinne. 
  • Nie jedz zbyt często kapusty, brukselki, brokułów, kalarepy, chrzanu i rzodkiewki – zawarte w nich substancje sprzyjają rozrostowi wola  
  • Ogranicz napoje z kofeiną (kawę, herbatę, colę)

Choroba Hashimoto

Design by © Agencja Interaktywna TeamWorks